همه چیز درباره هری پاتر

خلق دنیای هری پاتر

کمتر کسی پیدا میشه این روزا که با دنیای جادویی و فانتزی هری پاتر آشنا نباشه. هری پاتر به عنوان یکی از محبوب ترین مجموعه فانتزی که تا حالا ساخته شده تو سراسر دنیا تونسته بیش از 20 سال چندین میلیون کودک، نوجوان، جوان و حتی بزرگسال رو به این دنیا سحرآمیز بیاره.

اگه یکم صادق باشیم رولینگ کارشو خوب انجام داده. چون تمام سنین از اینکه دارن وقتشونو تو این دنیا میگذرونن واقعا خوشحالن.

اما باز بیاین مطمئن نباشیم! زمان در حال گذره و نسل ها در حال عوض شدن. زندگی ها تموم میشه و آدمای جدیدی به دنیای ما میان ولی تنها “قصه” هستش که هنوز میمونه.

ممکنه داستان یه پسر عینکی چندین سال پیش تموم شده باشه، اما بازم آدمای جدید و بیشتری هستن که با این مجموعه شگفت انگیز تازه آشنا میشن.

این آدمای جدید در این داستان غرق میشن، با لحظات شاد قصه شاد میشن و در لحظات غم انگیز اشک میریزن. شاید شما هم که دارین این مطلب رو میخونید جزئی از این افراد باشید که تازه میخواین با دنیای هری پاتر آشنا بشین. پس اینجا درست جایی که قرار دارید. ?

خب برای اینکه بدونین این دنیا دقیقا چه جور دنیایه؟ مجموعه کتاب ها دقیقا چجوریه؟ کتاب های دیگه داستانش چیه؟ و کلا راهنمایی برای اینکه یه تجربه عالی از این دنیای هری پاتر داشته باشید ما اینجاییم که کمکتون کنیم.

قبل از اینکه ادامه بدیم، اگه دوست یا آشنایی دارین که هنوز با هری پاتر آشنا نیست و میخواین بهش معرفی کنید; این مطلب رو حتما براش بفرستید. ?

داستان از چه قراره؟

شروع داستان هری پاتر
شروع داستان هری پاتر

داستان ما از یه شبی شروع میشه که هری ما (نقش اول داستان) از یه طلسم مرگباری که توسط لرد سیاه بهش اصابت میکنه جون سالم به در میبره، از اون طرف لرد سیاه هم قدرتش رو از دست میده.

هری هم که اصلا نمیدونه خودش تو دنیای جادوگری که نقش و جایگاه ویژه ای داره، میذارنش پیش خاله و شوهرخاله ش (اونا هم گوشت تلخ) تا بزرگ شه. اما همین که هری داشت به یازدهمین سالگرد تولدش نزدیک میشد یه اتفاقی افتاد که زندگی حال و آینده شو برای همیشه عوض کرد.

هری پاتر مخصوص چه آدمایه؟

این یه نظر شخصی نیست! کلا هری پاتر داستانیه که سن و سال نمیشناسه. چه شما 10 ساله باشی و چه 30 ساله و حتی 50 ساله، اگه عاشق این داستان ها باشی لذت کافی رو میبری.

اصن مگه میشه شما عاشق کتاب های فانتزی باشی و هری پاتر رو نخونده باشی؟! بعد چطور به خودت میگی “عشق فانتزی؟

اینم بگم اگه از کتاب های فانتزی هم خوشتون نمیاد، باز احتمالی وجود داره که از مجموعه هری پاتر لذت ببرید. شایدم این مجموعه باعث شه با دنیای فانتزی هم آشتی کنید. ?

داستان هری پاتر فقط جادو جمبل و موجودات عجیب و غریب نیست! هری پاتر از انسانیت، دوستی، فداکاری، فلسفه و خیلی چیزای دیگه شکل گرفته.

بهتر بدونین که خیلی از بچه هایی که با هری پاتر بزرگ شدند، کتابخون شدن و حتی زندگی شون عوض شده.

خلاصه بخوام بگم هری پاتر رو به تمام کسایی که عاشق کتاب و کتابخوانی هستند توصیه میکنم.

مجموعه کتاب های هری پاتر

مجموعه کتاب های هری پاتر
مجموعه کتاب های هری پاتر

به طور دقیق کتاب های هری پاتر در 7 جلد منتشر شدند. احتمال هم داره تو بیشتر کتابخونه ها و کتابفروشی ها هم کتاب های بیشتری رو هم ببینید و یکم گیج کننده باشه ولی نکته اینه که ترجمه فارسی بعضی از این کتاب ها چون حجم شون بسیار زیاد بوده تو چند جلد منتشر شده.

بهترین ترجمه موجود هم که پیشنهاد میکنم بخرید ترجمه خانم ویدا اسلامیه ست.

 • کتاب اول: هری پاتر و سنگ جادو (Harry Potter and the Philosopher’s Stone)
 • کتاب دوم: هری پاتر و حفره‌ی اسرار (Harry Potter and the Chamber of Secrets)
 • کتاب سوم: هری پاتر و زندانی آزکابان (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban)
 • کتاب چهارم: هری پاتر و جام آتش (Harry Potter and the Goblet of Fire) نسخه فارسی در دو جلد منتشر شده است.
 • کتاب پنجم: هری پاتر و محفل ققنوس (Harry Potter and the Order of the Phoenix) نسخه فارسی در سه جلد منتشر شده است.
 • کتاب ششم: هری پاتر و شاهزاده‌ی دورگه (Harry Potter and the Half-Blood Prince) نسخه فارسی در دو جلد منتشر شده است.
 • کتاب هفتم: هری پاتر و یادگاران مرگ (Harry Potter and the Deathly Hallows) نسخه فارسی در دو جلد منتشر شده است.

اگه قصد خرید آنلاین دارید حتما از سایت رسمی کتابسرای تندیس اقدام کنید.

آخرین کتاب از این مجموعه هفت گانه سال 2007 منتشر شد. ولی سال 2016 خانم رولینگ به پیشنهاد جان تیفانی و جک تورن برای منتشر کردن کتابی از مجموعه هری پاتر موافقت کردند و نمایشنامه ای با عنوان هری پاتر و فرزند نفرین شده به عنوان هشتمین کتاب از مجموعه هری پاتر منتشر شد.

لازمه بگم که این کتاب توسط خوده رولینگ نوشته نشده و فقط نظارت بر روی کتاب داشته و اصلا هم قدرت و کیفیتی به اندازه مجموعه هری پاتر نیست. طبیعتا ما هم توصیه به خوندش نمیکنیم. ?

ولی اگه اصرار دارین این کتاب رو بخونید میتونین نسخه الکترونیکی این کتاب رو از این لینک (فیدیبو) دریافت کنید.

کتاب های جانبی مجموعه هری پاتر

خانم رولینگ به جز مجموعه اصلی که بالا در موردش صحبت کرده بودیم، 6 کتاب جانبی برای هری پاتر نوشته که هر کدوم رو به طور خلاصه بررسی میکنیم.

کوییدیچ در گذر زمان

کوییدیچ در گذر زمان
کوییدیچ در گذر زمان

این کتاب یکی از کتاب هایی هستش که در هاگوارتز تدریس میشه، تو مجموعه اصلی هم خیلی در موردش صحبت شده. خلاصه ی این کتاب به تاریخچه ی کوییدیچ (ورزش محبوب جادوگرها)، قوانین و تمام چیزی که نیاز دارین بدونین درباره این ورزش.

کوییدیچ از اولین کتاب مجموعه اصلی در داستان هستش و هر وقت که بخواین (موقع خوندن مجموعه اصلی یا بعد از اون) میتونین بخونید، ولی پیشنهاد ما اینه که بعد از خوندن و تموم کردن کتاب سوم (هری پاتر و زندانی آزکابان) به سراغش برید.

جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها

جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها
جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها

این کتاب هم جزء کتاب هایی هستش که توی هاگوارتز به عنوان کتاب درسی ازش یاد شده. تو این کتاب در مورد گونه های مختلف موجودات جادویی دنیای هری پاتر و توضیحاتی در مورد ویژگی هاشون صحبت میشه.

این کتاب هم هر موقع که بخواین میتونید بخونید ولی پیشنهاد میکنم هر وقت کتاب دوم یا سوم رو تموم کردین این کتاب رو بخونید.

قصه های بیدل نقال

قصه های بیدل نقال
قصه های بیدل نقال

به جرات میتونم بگم این کتاب یکی از بهترین کتاب های جانبی هری پاتر هستش که تا حالا منتشر شده. مثل دو کتاب قبل که در موردشون صحبت کردیم این کتاب هم تو مجموعه اصلی زیاد در موردش صحبت شده.

باز بهتون پیشنهاد میکنم اگه هنوز کتاب هفتم مجموعه اصلی رو کامل نخوندین این کتاب رو بیخیال شین. البته که میتونین همزمان بخونید، باید خوندنش رو به صورت یکسان با هم ببرید جلو و لذت ببرید.

نسخه انگلیسی یا فارسی هری پاتر؟

نسخه انگلیسی یا فارسی هری پاتر؟
نسخه انگلیسی یا فارسی هری پاتر؟

مجموعه هری پاتر همزمان وقتی در جهان منتشر شد تو ایران هم سر و صدایی به راه انداخت. خیلی هم مترجم ها و ناشرها به سمتش رفتن. ولی خب همونطور که بهتون گفتم ترجمه فارسی برتر از خانم ویدا اسلامیه و نشر کتابسرای تندیس نیست.

اینم بدونید که کتابسرای تندیس کپی رایت منتشر کردن سه جلد آخر این مجموعه رو به صورت قانونی خریداری کرده.

اگه زبان انگلیسیتون خوبه حتما به سمت نسخه زبان اصلی کتاب ها برین و لذت رو برای خودتون چند برابر کنید، حتی زبان انگلیسیتونم تقویت میکنه به نظرم.

فیلم های هری پاتر

فیلم های هری پاتر
فیلم های هری پاتر

هری پاتر تنها مجموعه ای نیست که ازش فیلم درست کردند. مصداق این مثال هم طرفدارای کتاب هری پاتر رضایت زیادی ندارن. عاجزانه ازتون خواهش میکنم قبل از اینکه بخواین با هری پاتر آشنا بشین فقط به سمت کتاب هاش برین. (تو ایران برعکسه: هرکی بخواد با چیزی آشنا بشه اول فیلمشو میبینه بعد میره سراغ کتاب یا مقاله ش).

فیلم های هری پاتر جذاب هستن ولی در مقایسه با مجموعه 7 گانه اصلا قابل قیاس نیست. برای هر کدوم از کتاب ها (1 تا 6) یک فیلم و برای کتاب آخر دو فیلم ساخته شده.

می تونید در کانال تلگرام پادکست هری پاتر به آدرس t.me/harrypotterpodcast با هشتگ #دانلود_فیلم، فیلم های هری پاتر پیدا و دانلود کنید.

 • فیلم اول: هری پاتر و سنگ جادو (Harry Potter and the Philosopher’s Stone)
 • فیلم دوم: هری پاتر و حفره‌ی اسرار (Harry Potter and the Chamber of Secrets)
 • فیلم سوم: هری پاتر و زندانی آزکابان (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban)
 • فیلم چهارم: هری پاتر و جام آتش (Harry Potter and the Goblet of Fire)
 • فیلم پنجم: هری پاتر و محفل ققنوس (Harry Potter and the Order of the Phoenix)
 • فیلم ششم: هری پاتر و شاهزاده‌ی دورگه (Harry Potter and the Half-Blood Prince)
 • فیلم هفتم: هری پاتر و یادگاران مرگ – بخش اول (Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1)
 • فیلم هشتم: هری پاتر و یادگاران مرگ – بخش دوم (Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2)

مجموعه‌ ی جانوران شگفت ‌انگیز

مجموعه‌ ی جانوران شگفت ‌انگیز
مجموعه‌ ی جانوران شگفت ‌انگیز

رولینگ چند سال بعد از اینکه دنیای هری پاتر رو خاتمه داد تصمیمی گرفت که طرفدارای هری پاتر استقبال زیادی کردن، مجموعه ای جدیدی به نام “جانوران شگفت انگیز” متولد شد. داستان این مجموعه چندین سال قبل از دنیای هری پاتر بر میگرده که دقیقا به زمانی اشاره میکنه که گریندل والد در اوج قدرته.

رولینگ قصد داره که این مجموعه 5 قسمت داشته باشه. موقعی که داریم این مطلب رو براتون مینویسم دو قسمت این فیلم اکران شده و برای اکران قسمت سومش باید تا سال 2021 صبر کنیم.

 • فیلم اول: جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها (Fantastic Beasts and Where to Find Them)
 • فیلم دوم: جنایات گریندل والد (Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald)

بالاخره رولینگ سر این مجموعه جدید خودش دست به کار شد و فیلمنامه ی این دو فیلم رو خودش نوشت.

اگه سوالی دارین که تو مطلب بالا بهش جواب ندادیم و هنوز براتون حل نشده تو بخش نظرات این مطلب بگین که جواب رو براتون با جغد بفرستیم.

4 نظرات

 • من یه سوال دارم اون کتاب هایی که گفتید کامل کننده اند و در هاگوارتز تدریس میشده ترجمش هست میشه لطفا راهنمایی کنید باتشکر

  • سلام پاترهد عزیز، بله چندتایی از این کتابا ترجمه شدند میتونید توی اینترنت پیداشون کنید.
   مثلا این کتاب: https://www.digikala.com/product/dkp-44688

 • سلام. من تو این دوران کرونایی از اینکه بتونم برم و کتاب رو خریداری کنم مطمئن نبودم برای همین اول همه فیلم هارو دیدم و بعد هاجلد اول رو خریداری کردم و دیدم فرق زیادی با فیلم نداره میخوام از شما که هم فیلمو کتاب رو دیدی و خوندی بپرسم ارزش اینکه این هزینه ای که گرون هستش رو برای کتاب بدم یا نه؟
  واقعا کتاب ها گرون هستن !!!!

  • سلام پاترهد عزیز، نه فقط مجموعه هری پاتر بلکه اکثر مجموعه ها فیلم با کتاب تفاوت زیادی هستش حالا جلد اول زیاد ملاک نیست. برا همین میتونید با پادکست ما به صورت رایگان با جزئیات کامل مجموعه هری پاتر رو تجربه کنید.
   ولی خب کتاب دست دوم هم هست اگه نیاز داشتید فیزیکی بخونید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *